Loading

۱۰ بازی برای کودکان زیر ۶ سال

۱۰ بازی برای کودکان زیر ۶ سال

بازی کودکان را باید جدی‌ترین کار آنان قلمداد کرد. بازی، تلاش و فعالیت لذت‌بخش خوشایند و مفرحی است که برای رشد همه‌جانبه کودک ضروری است.

کودکان خردسال نمی‌توانند افکار و عقاید خود را به راحتی با کلام بیان کنند، بنابراین معمولا از طریق بازی خود را ابراز می‌کنند. بازی و فعالیت بدنی کودکان، فرصت ایده آلی را در اختیار والدین قرار میدهد تا با فرزندان خود تعامل داشته باشند. امروز ما میخوایم در معید ۱۰ بازی برای کودکان زیر ۶ سال را به شما آموزش بدیم. پس با ما همراه باشید.

۱_ پازل کاغذی

آنچه شما نیاز دارید: کاغذ رنگی یا تصویر

دستورالعمل بازی: شکلهای مختلف از کاغذ رنگی را برش دهید و یک تخته با طرح‌های متفاوت با شکل‌های برش خورده بسازید. از کودک خود بخواهید که شکل‌های برش خورده را با طرحی که در تخته وجود دارد مطابقت دهد. ایده دیگر این است که عکس‌های رنگی از یک شکل ساده را از مجلات بردارید، آنها را به ۴ قسمت برش دهید و از فرزندان بخواهید دوباره تصویر را بهم متصل کند. برای چالشی کردن پازل می‌توانید تصویر را به بیش از ۴ قسمت تقسیم کنید. شما همچنین می‌توانید برش‌ها را از ۲ تصویر جدا از هم برش دهید.

۲_ بازی تعادلی

آنچه شما نیاز دارید: شال یا نوارهای رنگی

دستورالعمل بازی: قسمتی از نوار رنگی را بصورت مسیر مستقیم یا منحنی شکل برای راه رفتن بچسبانید. شما می‌توانید از رنگهای مختلفی استفاده کنید و قوانین منحصربه فردی برای چگونگی راه رفتن کودکان روی آنها داشته باشید. به عنوان مثال اگر نوار آبی باشد، بچه‌ها باید یک دستشون روی دست دیگرشون باشه و راه بروند، یا اگر آن نوار سبز باشد باید لنگان لنگان را بروند. کودک باید تنها روی نوار راه برود اگر پایش روی زمین برود از بازی خارج میشود.

۳_ پرتاب توپ

آنچه شما نیاز دارید: چند عدد توپ کوچک و یک سطل

دستورالعمل بازی: در صورت موجود نبودن توپ کوچک میتوانید با قرار دادن جوراب‌ها داخل هم توپهای رنگی کوچک درست کنید. همچنین با مچاله کردن روزنامه‌های باطله هم می‌شود توپ درست کرد. سپس سطل را در فاصله معقول از کودک قرار دهید و از او بخواهید که توپ‌هایش را در داخل سطل پرتاب کند. فاصله معقول فاصله‌ای است که پرتاب توپ آنقدرها هم برای کودک آسان نباشد و در عین حال آنقدرها هم دور نباشد که با غیرممکن بودن شوق بازی را در کودک از بین ببرد.

۴_ مانور موانع

آنچه شما نیاز دارید:حلقه، صندلی، پتو، توپ بازی و …

دستورالعمل بازی: یک مسیری از موانع با قوانین خاصی در مورد چگونگی انجام دادن یا چگونگی مانور در اطراف هر مانعی ایجاد کنید. به عنوان مثال، اگر یک صندلی یا یک میز وجود دارد، به بچه‌ها بگویید که آنها باید از زیر آنها سینه‌خیز بروند.

۵_ گدازه‌های آتش روی زمین

آنچه شما نیاز دارید: کاغذهای رنگی و نوار چسب

دستورالعمل بازی: شما میتوانید در عرض ۵ یا ۱۰ دقیقه کاغذهای رنگی مختلف را با نوار چسب به کف زمین بچسبانید. سپس از بچه‌ها بخواهید روی کاغذها لی لی بروند و ورجه وورجه کنند و بپرند. ضمن پریدن روی کاغذها باید حواسشون باشه پاشون زمین یا فرش را لمس نکند و باصدای بلند بهشون بگید روی زمین پا نگذارید، زمین پر از گدازه‌های آتشه و داغه! میتوانید به این بازی یادگیری رنگها را هم اضافه کنید. اسم یک رنگ را بگویید و از بچه‌ها بخواهید که راهی برای رسیدن به اون رنگ پیدا کنند.

۶_ قایم موشک

آنچه شما نیاز دارید:

دستورالعمل بازی: در یک جایی که پیدا کردنتون برای کودک آسان باشد مخفی شوید. اسم فرزندتون رو صدا بزنید تا او صدای شما را دنبال کند و شما را پیدا کند. هنگامی که کودک شما پیدا کند به اون نشان دهید که به خوبی کار کرده است. در حالی که میخندید و او را میبوسید او را در آغوش بگیرید.

۷_ قل دادن توپ

آنچه شما نیاز دارید: توپ یا جوراب

دستورالعمل بازی: در دو نقطه روبروی هم بنشینید. به آرامی توپ را به سمت کودک خود قل دهید و او را تشویق کنید که با قل دادن دوباره توپ را به شما برگرداند. به مرور فاصله بینتون را بیشتر کنید. این بازی مهارتهای حرکتی و تمرکز کودک شما را تقویت میکند و آگاهی‌های بدنی را به او یاد میدهد.

۸_ بازی مانع بالشت

آنچه شما نیاز دارید: بالشت

دستورالعمل بازی: یک سری موانع را با استفاده از بالشت ایجاد کنید. ارتفاع بعضی بلند و بعضی کوتاه باشد. از کودکتان بخواهید سینه‌خیر یا چهاردست و پا یک راه عبوری از بین بالشت‌ها پیدا کند. برای چالشی کردن بیشتر بازی میتوانید از وسایل دیگر خانه استفاده کنید که از زیر آنها رد شوند. این بازی به توسعه مهارتهای حرکتی و تعادل او کمک میکند.

۹_ بازی کدوم گوش؟

آنچه شما نیاز دارید: صندلی و کفگیر

دستورالعمل بازی: کودک را روی صندلی می‌نشانی و پشت سرش قرار میگیریم. دوتا کفگیر را برمیداریم و چشمای کودک را میبندیم و ازش میخواهید به سمت شما برنگردد. با کفگیر به سمت چپ یا راست پشت سر کودک ضربه میزنیم و کودک باید صدا را از جهتی که شنیده است تشخیص دهد و دستش را به همان سمت دراز کند.

۱۰_ بولینگ

آنچه شما نیاز دارید: ۶ بطری آب، توپ

دستورالعمل بازی: میتوانید برای این بازی از بطری‌های آب استفاده کنید. شش بطری آب را در انتهای اتاق پذیرایی یا نشیمن بگذارید. توپی متوسط بردارید، بچه‌ها باید از فاصله مشخص شده توپ را به سمت بطری‌‌ها بزنند. برای جذابتر کردن بازی میتوانید از بطری‌های پرآب استفاده کنید.

امیدوارم این ۱۰ بازی برای کودکان زیر ۶ سال برای شما مفید بوده باشد. لطفا نظرات خود را با ما در میان بگذارید. برای دیدن بازی های بیشتر به صفحه اینستاگرام ما مراجعه کنید.

, , , ,
اشتراک گذاری:

مایل به ثبت دیدگاه هستید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *