Loading

زیست‌فناوری چیست؟

زیست-فناوری

دانش زیست‌فناوری در قرن حاضر یکی از مهمترین فناوری‌های در حال پیشرفت بشر بوده و در عرصه های متعدد اجتماعی و اقتصادی تاثیرگذار است. با بهره گیری این دانش فراورده های صنعتی و طبیعی در حال دگرگونی و تغییر هستند. به طور کلی هرگونه فعالیت هوشمندانه بشر در خلق، بهبود و تولید فراورده های گوناگون با استفاده از موجودات زنده مخصوصا از طریق دست ورزی ژنتیکی آنها در سطح مولکولی در حیطه زیست فناوری، قرار میگیرد.

این تعریف گسترده به معنای آن است که زیست فناوری از همکاری تنگاتنگ چندین قلمرو علوم و فنون پدید آمده است. کاربردهای فراوان زیست فناوری، آن را به عنوان برجسته ترین نشانه پیشرفت بشر در قرن حاضر و همتراز با فناوری اطلاعات قرار داده و به یکی از مهمترین ابزارها برای تأمین نیازهای متنوع و گوناگون تبدیل کرده است.

زیست‌فناوری در زمینه ژنتیک

علاوه بر کاربردهای سنتی زیست فناوری، دستیابی به فناوری DNA نوترکیب و انتقال ژن از یک موجود زنده به دیگری یا به عبارت دیگر مهندسی ژنتیک، ظرفیت بهره گیری از این فناوری را به نحو فزایندهای افزایش داده است.

زیست‌فناوری کشاورزی

در قرن حاضر با توجه به افزایش بی رویه جمعیت و نیاز به تأمین مواد غذایی، زیست‌فناوری کشاورزی مورد توجه خاص قرار گرفته است. گیاهان زراعی تراریخت پرمحصول و مقاوم مانند ذرت، برنج، سویا، گوجه فرنگی و گندم تولید شده و روشهای نوین زیست‌فناوری در افزایش تولید شیر و گوشت دام مؤثر واقع شده اند. تأمین سلامت و بهداشت جمعیت هشت میلیاردی کره زمین از طریق تولید داروهای نوترکیب و واکسن ها، تشخیص سریعتر و مؤثرتر بیماریهای گوناگون از جمله بیماریهای ژنتیکی و دستیابی به روشهای کم هزینه برای درمان بیماریها و یافتن درمان بیماری های صعب العلاج از قابلیت های زیست فناوری پزشکی است.

زیست فناوری در زمینه محیط زیست

رویکرد جدید به محیط زیست و مفهوم (توسعه پایدار) در قرن حاضر و در نظر گرفتن آن به عنوان یک بخش مهم از سرمایه ملی کشورها از مهمترین دغدغه های بشر در قرن حاضر است. حذف مؤثر آلاینده های خطرناک از محیط زیست با استفاده از ارگانیسم های پالایش‌گر و استفاده از فنون حفظ، نگهداری و بهره برداری مناسب از ذخایر ژنتیکی از جمله کاربردهای زیست‌فناوری در زمینه محیط زیست است. کاربرد زیست فناوری در صنعت که منجر به تولید فراورده های گوناگون با صرف هزینه و انرژی کمتر، ضایعات اندک و کمترین اثر مخرب بر محیط زیست می شود، موجب آن شده که این فناوری به یکی از پاک ترین و در عین حال سودآورترین بخشهای صنعت شهرت یابد. فرآورده هایی که امکان تولید آنها قبلا وجود نداشته یا بسیار دشوار بوده، با استفاده از زیست‌فناوری نوین امکان پذیر شده است.

با توجه به اهمیت گفته شده این دانش، اطلاع رسانی و ترویج آن جهت بهره‌مندی هر چه بیشتر و بهتر در کشور حائز اهمیت هست که ارتقای سطح علمی و دانش فنی زیست فناوری کشور و کسب سهم علمی شایسته در عرصه جهانی نیز از آرمان های ملی زیست‌فناوری در سند زیست‌فناوری کشور محسوب می گردد.

دانش آموزان سرمایه های اصلی کشور به شمار می آیند و تربیت، انتقال دانش و بارورسازی آنها برای پیشرفت آینده کشور از اهم موضوعات است. این سرمایه ارزشمند با پتانسیل بالا برای یادگیری و شوق و اشتیاق به دست آوردن یافته های نوین هستند.

, ,
اشتراک گذاری:

مایل به ثبت دیدگاه هستید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *