Loading

دستگاه ضدعفونی کننده دست

دستگاه ضدعفونی کننده دست

بدون استفاده از آردوینو و با کمترین هزینه ساده ترین دستگاه ضدعفونی کننده دست را بسازید. دست های خود را با پر کردن آن با صابون مایع ، ضدعفونی کننده دستی یا محلول الکل تمیز نگه دارید. یک پخش کننده خودکار با کاهش تماس فیزیکی از انتشار ویروس در مناطق عمومی جلوگیری می کند.

پس با ما همراه باشید با ساخت دستگاه ضدعفونی کننده دست!

گام اول: وسایل مورد نیاز

  • سنسور مجاورت IR
  • پمپ آب DC
  • ترانزیستور TIP32C
  • دیود ۱N4007
  • چسب آکواریوم
  • بطری شیشه ای
  • سری خودکار

گام دوم: ظرف را تمیز کنید

اگر قصد دارید از یک شیشه یا ظروف شیشه ای بازیافتی مانند آنچه ما استفاده کرده ایم، استفاده کنید، شما می توانید برچسب روی شیشه آن را جدا کنید، تکه های باقی مانده چسب را می توان با استفاده از استون خالص یا الکل شستشوی دست پاک کرد.

گام سوم: یک لوله را به موتور خود وصل کنید

انتهای لوله را با استفاده از انبردست در حالی که آن را با استفاده از فندک گرم می کنید کمی کش دهید تا راحت تر بتوان سر موتور وصل کرد. لوله باید فیت خروجی پمپ DC نصب شود. می توانید از یک بست کمربندی کوچک برای سفت تر کردن اتصال بین لوله و پمپ آب استفاده کنید.

گام چهارم: سوراخ کاری درب بطری برای سیم و لوله

 برای سوراخ کاری جای سیم و لوله از دریل یا سیخ داغ استفاده کنید. حتماً از مته مناسب آن استفاده کنید تا سوراخ هایی هم اندازه با لوله و سیم روی درب ایجاد کنید.

گام پنجم: لوله اضافی را برش دهید

دستگاه ضدعفونی کننده دست

برای برش لوله اضافی از یک قیچی می توانید استفاده کنید.

گام ششم: سیم مفتول را اضافه کنید

یک سیم مفتولی داخل لوله اضافه کنید تا از آویزان شدن لوله جلوگیری کند، می توانید از سیم مسی استفاده کنید تا لوله قابل خمش باشد. به سادگی سیم را درون لوله خود قرار دهید. می توانید آن را به صورت زاویه ای تنظیم کنید تا لوله سفت تر شود.

گام هفتم: اتصال نازل

می توان از نازل استفاده کرد تا میزان مایعات خارج شده از دستگاه را کنترل کند. ما از نوک خودکار خشک شده استفاده کرده ایم. برای رسیدن به حالت مه پاش می توانید نازل کوچکتری را امتحان کنید.

گام هشتم: سنسور را بچسبانید

برای نگه داشتن سنسور می توانید از پیچ و مهره استفاده کنید، یا به سادگی با استفاده از چسب داغ سنسور را روی درب ظرف نصب کنید.

گام نهم: ترانزیستور را روی درب ظرف بچسبانید، نیازی به PCB نیست

این پروژه به یک مدار بسیار ساده متکی است و از یک ترانزیستور برای سوئیچینگ استفاده میکند. نیازی به استفاده از برد های هزار سوراخ یا PCB نیست. TIP32C به اندازه کافی قوی است که بتواند پمپ DC را بدون گرم شدن اداره کند. شما می توانید با استفاده از چند قطره چسب حرارتی روی درب ظرف، ترانزیستور خود را نصب کنید.

گام دهم: شماتیک مدار

دستگاه ضدعفونی کننده دست

در اینجا یک نمودار سیم کشی ساده شده برای قطعات ارائه شده است.

شاید این سؤال برای شما ایجاد شده باشد که چرا پمپ را مستقیماً به خروجی دیجیتال سنسور وصل نمی کنیم؟ اولأ خروجی دیجیتالی سنسور تنها می تواند چند میلی آمپر جریان داشته باشد، اتصال پمپ به طور مستقیم به سنسور IR می تواند به تراشه آن آسیب برساند. ثانیأ خروجی دیجیتالی سنسور به طور پیش فرض HIGH است یعنی وقتی هیچ شیء تشخیص داده نشود، پمپ فعال می باشد و وقتی یک جسم شناسایی شود LOW شده و پمپ خاموش می شود. این بدان معناست که شما به یک اینورتر منطقی نیاز دارید تا دستگاه به درستی کار کند. استفاده از ترانزیستور PNP ، این دو مشکل را با روشی مقرون به صرفه حل می کند.

گام یازدهم: سیم کشی مدار

شماتیک مدار را دنبال کنید و سیمها و اجزای سازنده را با استفاده از دستگاه هویه به هم لحیم کنید.

گام دوازدهم: سری نری USB را متصل کنید.

در این پروژه از ولتاژهای زیر ۶ ولت استفاده می شود. ولتاژ USB 5ولتی در دسترس ترین منبعی بود که می توانستیم به آن فکر کنیم. می توانید از هر کابل USB که در اطرافتان می بینید استفاده کنید.

گام سیزدهم: قطعات الکترونیکی متصل به درب ظرف را با استفاده از چسب حرارتی سفت کنید.

دستگاه ضدعفونی کننده دست

پس از اتمام لحیم کاری کابل USB، می توانید پروژه خود را آزمایش کنید تا از کارکرد آن اطمینان حاصل کنید. هنگامی که از سیم کشی خود مطمئن شدید، می توانید اجزای موجود را در زیر چسب حرارتی بپوشانید تا از هر گونه تماس تصادفی در امان بمانند و هم چنین ضد آب شود.

گام چهاردهم: منبع تغذیه مناسب را انتخاب کنید

از آنجا که این پروژه با قدرت USB اجرا می شود. شما می توانید از یک شارژر یا یک پاوربانک به عنوان منبع تغذیه استفاده کنید. بسته به ظرفیت، یک پاور بانک می تواند هفته ها تغذیه دستگاه را تامین کند. استفاده از پاوربانک باعث می شود دستگاه بسیار قابل حمل باشد!

گام پانزدهم: آستانه فاصله سنسور را کالیبره کنید

دستگاه ضدعفونی کننده دست

سنسور مجاورت شامل یک دکمه تنظیم (مقاومت تریمر) است. برای تنظیم آن می توانید از یک پیچ گوشتی مسطح استفاده کنید. پیچ، محدوده آستانه تشخیص سنسور را محدود می کند. تغییر آن باعث می شود حسگر حساس تر شود.

گام شانزدهم: ظرف را پر کنید

دستگاه ضدعفونی کننده دست

اکنون می توانید دستگاه خود را با هر مایعی که می خواهید پر کنید. این دستگاه حتی با مایعات چسبناک مانند صابون مایع و مایعات شستشو  نیز کار می کند!

گام هفدهم: تست دستگاه

دستگاه ضدعفونی کننده دست

کار شما به اتمام رسیده است! اکنون می توانید ساخت دستگاه ضدعفونی کننده دست را آزمایش کنید. امیدوارم از این آموزش لذت برده باشید!

برای دیدن سایر مطالب به صفحه اینستاگرام ما مراجعه کنید.

 

, , , , ,
اشتراک گذاری:

دیدگاه‌ها

یک دیدگاه

مایل به ثبت دیدگاه هستید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *